Co se děje...
Co nového ve firmě, ve světě, ...

 

PF 2010

Vše nejlepší do nového roku 2010 Vám přeje

 

Baader Computer

 

PF 2010

 
 
 

Prosinec 2009 | Šťastné a veselé s Googlem

Blíží se čas vánoční, čas příjemných okamžiků strávených s osobami blízkými. Je to ale i čas, kdy bychom neměli zapomínat na všechny, kteří strádají. Úctu si zaslouží společnost Google, která věnovala 20 miliónu USD na charitativní účely organizacím z celého světa (např. Feeding America, Boys and Girls Clubs, HEAL Africa, The Mango Tree, National Center for Missing and Exploited Children, Save the Children).

 
 
 

Říjen 2009 | Vaadin - komunita se rozrůstá

Tento měsíc překonalo fórum Vaadin magickou hranici 5000 příspěvků. Pro komunitu je to důležitý milník, protože takovéto fórum se obecně používá pro komunikaci, získávání či poskytování pomoci a právě zde vznikají jedinečné nápady. Od uvedení frameworku Vaadin se komunita razantně rozrostla.

Níže uvedený graf ukazuje týdenní příbytek příspěvků za poslední dva roky.

Graf ukazuje týdenní příbytek příspěvků za poslední dva roky.

Kvantita však není hlavním ukazatelem, kterým se Vaadin pyšní. Komunita kolem tohoto produktu je totiž přátelská a žádný nový člen se nemusí bát, že by jeho otázka byla považována za hloupou.

Nevíte, co je Vaadin?

„Vaadin je Java framework pro vytváření moderních robustních webových aplikací, které skvěle vypadají, dobře fungují, a tak vývojářům i uživatelům dělají radost.“ -- Volný překlad z oficiálních stránek projektu Vaadin.

Společnost IT Mill, která stojí za vývojem frameworku Vaadin, tento rok mj. sponzorovala pražské TheServerSide Java Symposium, což je událost, v jejímž průběhu sdílí své znalosti a zkušenosti vývojáři z celého světa (Robert Brewin, David Chappell, Rod Johnson a další).

Vaadin je vskutku zajímavý produkt, který je dobré mít v povědomí při analytické fázi vývoje podnikových aplikací.

 
 
 

Září 2009 | Liferay European Symposium 2009

29. – 30. září 2009 se konalo Evropské Liferay sympózium, Baader Computer zde nemohl chybět. Již tradičně tuto akci zahájil a moderoval Suresh Shamanna. Bylo možno se setkat s téměř všemi klíčovými pracovníky firmy Liferay Inc a konzultovat s nimi veškeré problémy, nápady či nedostatky portálu. 

Bližší podrobnosti či fotografie je možno nalézt v našem reportu.

 

 
 
 

Srpen 2009 | Liferay 5.2.3 konečně česky

Baader Computer opět přispěl do vývoje Liferay. Začátkem srpna jsme dokončili překlad portálu Liferay 5.2.3. Doposud totiž nebyla čeština kompletní (sestávala z 500 přeložených řetězců) a navíc obsahovala mnoho chyb. Počet chyb se nám podařilo zredukovat na minimum, pokud však nějaké najdete, kontaktujte nás. Kompletní překlad nyní obsahuje více než 4500 řetězců. Výsledek naší práce bude součástí již příští verze. Potřebujete-li však již nyní nainstalovat český překlad do portálu, máme pro vás návod pro Liferay 5.2.3.

 
 
 

Červenec 2009 | Nejlepší Open Source všech dob

BOSSIE - Síň slávy - Nejlepší Open Source Software
Síň slávy nejlepšího Open Source Software

Tento rok byly v rámci BOSS Awards uděleny zvláštní ocenění produktům, které do Síně slávy bezpochyby patří. Jelikož mezi „prvních deset“ patří mnoho produktů, kterými se denně zabýváme, srdečně rádi se o tento krátký seznam podělíme:

1. Linux kernel
Linux nebyl první Open Source projekt, ale byl tím, který jako první ukázal světu jakou sílu má (nebo může mít) komunitní vývoj v rámci sítě Internet. Je to stabilní, spolehlivé a pružné Linuxové jádro, které je součástí nesčetného množství operačních systémů.

2. GNU utility a kompilátory
GNU Projekt je vlajkovou lodí svobodného software. Je také zdrojem úžasného množství nástrojů, které v kombinaci s Linux kernelem vytváří kompletní operační systém.

3. Ubuntu
Základním principem Ubuntu je snadná použitelnost – jak sami říkají: „Linux pro lidi“. Je to distribuce určená jednak pro lidi, kteří s Linuxem začínají, a jednak pro distributory počítačů s před-instalovaným Linuxem. Ubuntu je založen na distribuci Debian GNU/Linux, z které převzal to nejlepší. Ubuntu ale také přispívá k vývoji nových vlastností systému, kterou je například velmi snadná instalace.

4. *BSD
Linux není jediným Open Source operačním systémem. Je zde také FreeBSD, které je známé svou spolehlivostí a výkonem. NetBSD se zase proslavilo tím, že podporuje širokou škálu hardware platforem včetně vestavěných systémů a mobilních zařízení. Ostnatý OpenBSD je zas považován za nejbezpečnější odnož Unixu.

5. Samba
Samba vytváří most přes propast mezi Linux/Unix a Windows. Otvírá Okna do celého světa. Umožňuje Linux/Unix serverům sdílet soubory a tiskové služby s ostatními stanicemi, na kterých je Windows. Umožňuje jim však také pracovat se souborovými servery postavenými na technologiích Windows.

6. MySQL
MySQL je produkt, za kterým velmi dlouhou dobu stojí obrovská komunita. Ta dokázala vyvinout databázi se snadnou administrací, výbornými vlastnostmi a podporou pro velké textové a binární objekty. Svou jednoduchostí se hodí pro většinu webových řešení.

7. BIND
Nejznámější DNS od dob Velkého třesku internetu. BIND pomáhá skrývat ty ošklivé IP adresy, které zaměňuje za snadno čitelná a dobře zapamatovatelná jména, jako například bcpraha.cz.

8. Sendmail
Vznikl ještě před tím, než byl Internet standardizován. Pružný Sendmail sloužil jako základ poštovního systému Internetu v osmdesátých a devadesátých letech. Sice je v posledních letech „trochu pozadu“ za řešeními jako je Postfix, Qmail, Exim, či Microsoft Exchange, ale stále je Sendmail brán za nejvíce populárního agenta pro přenos pošty.

9. OpenSSH a OpenSSL
OpenSSH a OpenSSL poskytuje nepostradatelné nástroje pro bezpečnost celosvětové komunikace na internetu.  OpenSSH šifruje komunikaci s příkazovými řádkami vzdálených počítačů. OpenSSL je zas knihovna pro vývojáře, která jim umožňuje používat SSL či TLS v jejich internetových aplikacích.

10. Apache
Polovina stránek na internetu (více než 112 miliónů) využívá Apache. Je to totiž rychlý, flexibilní a bezpečný Web server, který navíc podporuje nepřeberné množství operačních systémů a programovacích jazyků.

 

Zdroj:
Inforworld - Top 10 Open Source Hall of Famers

 
 
 

Červen 2009 | Týmové dny 2009

12. června jsme, jakožto členové týmu Kirchhoff Datensysteme Software a Baader Computer, měli tu čest navštívit středisko Green Valley v obci Chotýšany. Název nelhal. Prostředí bylo vskutku skvostné - zelené údolí zakousnuté do hlubokého lesa, poblíž potok, civilizace daleko. I počasí nám přálo. Nic nebránilo tomu, abychom si víkend náležitě užili.

Jak je vidět na fotografiích o zábavu nebyla nouze a my máme spoustu nezapomenutelných zážitků.

 
 
 

Červen 2009 | OpenSource spisová služba pro obce

Open Source Software Alliance

Open Source Software Alliance oznámila, že společně s Ministerstvem vnitra ČR připravují projekt, který nabídne obcím spisovou službu s podporou datových schránek. Tento DMS (Document Management Systém) by měl splňovat všechna kritéria, která legislativa vyžaduje.

Služba je postavená na dalších otevřených technologiích. Jako programovací jazyk bylo zvoleno PHP a pro ukládání dat databáze MySQL. Provoz bude pravděpodobně zahájen v říjnu 2009.

Dle slov Filipa Močana, OSS Alliance nabídne malým obcím toto řešení zdarma a zároveň poskytne bezplatný hosting po dobu dvou let.

Zdroj:

OSS Alliance nabídne malým obcím spisovou službu s podporou datových schránek

 
 
 

Květen 2009 | Liferay 5.2.3


Koncem května byl uveřejněn Liferay ve verzi 5.2.3, ve kterém je opraveno vskutku velké množství chyb. Mezi novinky patří například:

 • Možnost použití portletů jako Google Gadgets.
 • Překlad do slovenštiny
 • Možnost nastavení mail-serveru přes administraci portálu.

 

Kompletní seznam změn v Liferay 5.2.3.

Liferay 5.2.3 stahujte zde.

 
 
 

Květen 2009 | Anketa Czech Open Source


17. května 2009 skončilo hlasování v anketě Czech Open Source, jejímž hlavním cílem je podpořit české Open Source projekty. Oficiální vyhlášení výsledků proběhlo 4. června na konference Internet a Technologie 09.

Veřejnost zvolila následující vítěze (rozděleno dle kategorií):


Odborná porota vybrala:

 

Původní článek:

Nejlepší projekt roku 2009 v anketě Czech Open Source

 
 
 

Duben 2009 | Oracle koupí Sun Microsystems

Oracle logo

20. dubna 2009 Oracle oznámil, že odkoupení firmy Sun Microsystems bylo odsouhlaseno. Stručně řečeno:  Sun bude koupen za 7,4 miliardy dolarů. Oracle dá 9,5 dolaru za akcii. K aktu se ještě bude vyjadřovat antimonopolní úřad.

Radost? Obavy? Co vlastně čeká OpenSource komunitu?
Java, Solaris a SPARC patří mezi nejznámější značky v počítačovém odvětví. Oracle Fusion Middleware je na technologii Java postaven, z čehož se dá předpokládat, že Oracle bude nadále pokračovat v inovativním přístupu a že bude do Javy investovat nemalé částky.

Operační systém Solaris a servery SPARC jsou nejčastěji používanou platformou pro OracleDB. Oracle díky spojení s firmou Sun bude moci tato řešení efektivněji optimalizovat. Již dnes Oracle podporuje (stejně tak jako Sun) velké množství platforem a také výrazně „přispívá“ ve vývoji Linuxu a jeho jádra.

Ve výsledku pravděpodobně vznikne komplexní systém, kde do sebe budou všechny součásti zapadat, tak jak mají. Zákazníci tak mohou očekávat snížení nákladů, zatímco výkon, spolehlivost a bezpečnost poroste.

V mnoha diskuzích se objevují spekulace o „umrtvení“ MySQL. Toto by bylo nerozumné hned z několika důvodů. V prvé řadě může Oracle nabízet MySQL, OracleDB i TimesTen. Tím by mohl získat výhodnější postavení proti Microsoft SQL. Jak řekl kníže Svatopluk: „Těžko zlomit tři pevně svázané pruty…“ Dále, Oracle by nevyhodil 7,4 miliardy, jen aby zničil MySQL. A v neposlední řadě, pokud by Oracle „zničil“ MySQL, někdo by se stejně zdvihl a napsal OurSQL, zde je síla OpenSource - je nesmrtelný…

 
 
 

Březen 2009 | Vyšly nové verze GNOME, KDE a Pentaho

GNOME 2.26Po šesti měsících byla opět vydána nová verze GNOME. Co je ve verzi 2.26 nového? Samozřejmostí jsou stovky opravených chyb. Avšak novinek je nesčetné množství, zde uvádíme pouze ty nejzajímavější:

 • Nová komplexní podpora vypalování disků – pro tvorbu disků byl přednastaven systém pro vypalování Brasero, který přináší přehlednější a komfortnější prostředí. Brasero také umožňuje ostatním aplikacím GNOME přidat možnost vypalování (např. v přehrávači nyní můžete vypálit film jako (S)VCD či DVD).
 • Jednoduché sdílení souborů – pomocí nového rozhraní je nyní velice snadné sdílet soubory přes WebDAV, HTTP a Bluetooth.
 • Pro Evolution byla vyvinuta lepší podpora migrace z Windows – přibyla schopnost importovat soubory Microsoft Outlook Personal Folders (soubory PST) a podpora protokolu MAPI aplikace Microsoft Exchange.
 • Vylepšení multimediálního přehrávače – od nové verze je možné přehrávat multimediální „kanály“ UPnP a DLNA. Dále také přibyla možnost automatického stažení titulků k filmu.
 • Ovládání hlasitosti integrováno se systémem PulseAudio.
 • Podpora více monitorů a projektorů – navíc také přibyla „žádost o potvrzení“, která znemožňuje uživateli zvolit nevhodné rozlišení.
 • Skoro telepatická komunikace – byla vylepšena aplikace Emphathy, která používá komunikační systém Telepathy. Přibyla zde podpora pozvánek do místností, zvukové motivy a lepší podpora VoIP.
 • Funkce řádku s adresou aplikace Epiphany – funkční vlastnost přejatá z Firefoxu 3.0 („Awesome Bar“).
 • Začlenění podpory čtení otisků prstů.
 • Vylepšení přístupnosti – došlo ke zvýšení výkonu a přibyly nové nastavitelné vlastnosti.

 

KDE 4.2.1 Novou verzi oslavila i komunita KDE. Měsíční update verze 4.2.1 se pyšní výhradně úpravami stability a zvyšováním výkonu. KHTML, renderovací jádro prohlížeče, se dočkalo několika optimalizací ve vykreslování textu a zvýšení podpory CSS selektorů. Verze 4.2 obsahuje dále:

 • Zdokonalení pracovní plochy – mimo několika nových appletů přibyla možnost automaticky schovávat panel, widgety je nyní možné umisťovat na panel či přes šetřič obrazovky (např. pro zanechání zprávy při nepřítomnosti). Vylepšeno byla i nabídka nastavení pro mnoho efektů plochy a oken.
 • Nové jazykové mutace – přibyla arabština, islandština, baskičtina, hebrejština, rumunština, tádžický jazyk a několik indických jazyků (gudžarátština, maithiliština a maráthština).
 • Vylepšení správce souborů Dolphin – přibylo plynulé zvětšování/zmenšování ikon, díky optimalizacím se zvýšila rychlost prohlížení složek.
 • Rozšířená podpora „skriptování“ – pro vytvoření widgetu (doplňkové komponenty) je nyní možné použít JavaScript, Python a Ruby.
 • Zvýšení podpory pro OpenSolaris.
 • Přechod na licencování LGPL se blíží.

 

OpenSource alternativa pro business inteligence (BI), Pentaho, se pyšní již 3. verzí. Pentaho BI Suite Version 3 obsahuje hned několik novinek:Pentaho BI Suite Version 3

 • Snadnější vytváření interaktivních dashboardů – aplikace založená na technologii Adobe Flash je natolik intuitivní, že není zapotřebí žádného přeškolování.
 • Možnost připojení do Amazon EC2 Cloud – pro tyto potřeby vznikla Cloud Computing Edition, která je označována jako „Cloud ready“.
 • Snadné vytváření nových funkcí – nový framework pro vytváření nových rozšíření vznikl zejména pro podporu OpenSourcové komunity.
 • Pentaho BI Suite Enterprise Edition Version 3 je nyní k dispozici zdarma na 30 dní.

 

Zdroje:

 

 
 
 

Únor 2009 | Debian GNU/Linux 5.0 uvolněn

Debian

14. února 2009 byla po 22 měsících vývoje vypuštěna nová verze Debianu.

Lenny obsahuje například jádro Linux verze 2.6.26, desktopové prostředí  KDE 3.5.10, GNOME 2.22.2, Xfce 4.4.2, LXDE 0.3.2.1 a GNUstep 7.3. Dále pak OpenOffice.org 2.4.1, GIMP 2.4.7, Iceweasel 3.0.6 (přejmenovaný Mozilla Firefox), Icedove 2.0.0.19 (přejmenovaný Mozilla Thunderbird), PostgreSQL 8.3.6, MySQL 5.0.51a, GNU Compiler Collection 4.3.2, Apache 2.2.9, Samba 3.2.5, Python 2.5.2 a 2.4.6, Perl 5.10.0, PHP 5.2.6, Asterisk 1.4.21.2, Emacs 22, Inkscape 0.46, Nagios 3.06, Xen Hypervisor 3.2.1, OpenJDK 6b11.

Díky integraci X.Org 7.3 se nyní X server na většině hardwaru nastaví zcela automaticky. Nově zařazené balíky umožňují plnou podporu souborových systémů NTFS, nebo automatické zprovoznění většiny multimediálních kláves na moderních klávesnicích.

Debian GNU/Linux lze instalovat z nejrůznějších médií, jako jsou DVD, CD, USB paměti, diskety nebo třeba síť. Novinkou jsou zde Blu-ray disky, díky kterým lze na jediné instalační médium umístit kompletní archiv pro zvolenou architekturu. K dispozici jsou také živé (live) obrazy pro CD, USB paměti a různé varianty zavádění ze sítě. Pro začátek jsou tyto obrazy dostupné pouze na architekturách amd64 a i386.

Debian GNU/Linux si již nyní můžete stáhnout z Internetu přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP; viz Debian GNU/Linux na CD. V brzké době bude nový Debian dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Převzato z:

Debian – Novinky - Debian GNU/Linux 5.0 uvolněn

 
 
 

Únor 2009 | Baader Computer uspěl se svým projektem v programu OPPI

logo EU

Naše společnost úspěšně absolvovala hodnotící proces agentury Czechinvest se svým projektem „Vývoj informačního systému Chemical Business Suite“, který bude pokrývat všechny hlavní procesy malých a středních chemických výrobních podniků. Tím se stává příjemcem podpory na realizaci tohoto projektu, která vychází z Operačního programu podnikání a inovace, Program ICT a strategické služby, prioritní osa 2 – Rozvoj firem. Účelem této podpory je tvorba nových pracovních míst na naší pobočce v Šumperku.

 
 
 

Leden 2009 | Byla vydána nová verze 5.2 Open Source portálu Liferay


Začátkem února vyšel Liferay 5.2. Mezi nejvýznamnější vylepšení patří integrace Microsoft Office (SharePoint®), implementace WSPR 1.0 a 2.0, export článků (PDF, DOC, RTF a TXT), nové ovládací panely a zlepšení použitelnosti (méně klikání, méně čekání a intuitivnější ovládání). 

Více informací o Liferay 5.2 najdete zde.

Liferay 5.2 je k dispozici ke stažení zdarma.

K dispozici je také Liferay 5.1.3 EE, který obsahuje nejnovější stabilní balíčky a navíc je u něj garantována dlouhodobá podpora, tyto benefity jsou však zpoplatněny.