Co se děje...
Co nového ve firmě, ve světě, ...

 

PF 2011

 
 
 

Prosinec 2010 | Vyhodnocení průzkum Open Source CMS

Dnes 10. 12. 2010 bylo dokončeno vyhodnocení průzkumu Systémů pro správu obsahu se svobodným zdrojovým kódem.  Liferay byl vyhodnocen jako Nejoblíbenější JAVA CMS.

Celá zpráva zde: OSCMS 2010 - Report.pdf (zrcadlo)

 
 
 

Listopad 2010 | Průzkum Open Source systémů pro správu obsahu

Agentura Water & Stone začátkem listopadu spustila internetový dotazník, jehož pomocí sbírá data pro souhrnnou zprávu o Open Source Content Management Systémech za rok 2010. Pro představu, co všechno je možné z takovéhoto marketingového výzkumu zjistit, si stáhněte report za rok 2009. Pokud I vy máte zkušenosti s nějakým systémem pro správu obsahu, máte nyní jedinečnou možnost vyjádřit svůj názor.

Letošní ročník jsou hodnoceny tyto systémy: Alfresco, Bricolage, CMSMadeSimple, Concrete5, dotCMS, DotNetNuke, Drupal, e107, Expression Engine, eZ Publish, Hippo, Jahia, Joomla!, Kentico, Liferay, Magnolia, MODx, MojoPortal, Movable Type, Nuxeo, OpenCMS, phpWebsite, Plone, Silverstripe, SPIP, TextPattern, TikiWiki, Typo3, Umbraco, WordPress Xoops.

Odkazy:

 
 
 

Říjen 2010 | Ubuntu 10.10

10. 10. 2010 v 10 hodin a 10 minut... Bylo vydáno Ubuntu v magické verzi 10.10. A proč ten magický přívlastek? Posuďte sami, co všechno se od poslední verze odehrálo:

 • Změna výchozího správce fotografií (na Shotwell),
 • vylepšení použitelnosti softwarového katalogu (Ubuntu Software Center),
 • vylepšení výchozího audio přehrávače (Rhythmbox) a jeho integrace do systému,
 • odstranění nástroje aptitude,
 • usnadnění spouštění aplikací (díky balíku Unity, který zároveň šetří místo na netboocích),
 • volitelný B-tree File System (BTRFS), který řeší mnoho nedostatků současných souborových systémů a
 • drobné úpravy vzhledu v prostředí Compiz.


Aktualizace se také dočkalo GNOME, KDE, Xfce, Evolution, Firefox, Transmission.

Ubuntu 10.10 navíc zahrnuje nové jádro 2.6.35-22.33.

 

Tedy, žádné převratné změny se tentokrát neodehrály, ale každá z těchto maličkostí potěší. 

 
 
 

Září 2010 | Liferay 6.0.5

Tento měsíc vyšel Liferay ve verzi 6.0.5. Verze 6.0 přinesla řadu nových funkčních vlastností, které sebou také, jak tomu bývá, zavlekly několik chyb. Verze 6.0.5 je již natolik stabilní, že ji můžeme jedině doporučit pro produktivní nasazení.

Pokud vás zajímá, co nového přinesl Liferay verze 6.0 oproti předešlé verzi 5.2, připravili jsme krátký seznam.

 
 
 

Červenec 2010 | Týmové dny 2010

Vlahé letní jitro, sluneční paprsky češou blankytně modré nebe. Sladký hlas skřivánka vyhnal z postele i toho nejzatvrzelejšího spáče.

Takto idylicky začaly naše letošní týmové dny. My, plni touhy po nových zážitcích, jsme pozorně vyslechli legendu a ochotně se zanořili do dobrodružství, které pro nás připravila agentura F.A.J.N. Agency. Jak je patrné z fotografií, všichni jsme skvěle bavili. Ani jsme nepostřehli, jak se nám víkend neúprosně krátí.

Už se těšíme na příští rok…

 
 
 

Srpen 2010 | Vyšel PostgreSQL 9.0 RC1

S potěšením Vám tímto oznamujeme, že je již ke stažení Release Candidate 1 produktu PostgreSQL, který tímto překlenul ryze testovací fázi. Samozřejmě že tato verze není určena pro produktivní používání, nicméně již nabízí nesčetné množství nových vlastností, které je možné „na vlastní server“ vyzkoušet. Databázový stroj PostgreSQL provozujeme na mnoha projektech a máme s ním veskrze dobré zkušenosti. Proto jsme nadšeni, že mezi jeho vlastnosti v dalších verzích přibude například:

 • binární replikace,
 • plná podpora pro 64bitovou architekturu na MS Windows®,
 • snadnější správa přístupových práv k databázovým objektům,
 • zdokonalený optimalizační proces pro generované dotazy,
 • nové mechanizmy zabezpečení,
 • a další nesčetné množství výkonnostních vylepšení.

 

Detailní informace o tomto vydání: PostgreSQL 9.0

 
 

Červen 2010 | Nejúspěšnějším Open Source projektem je Jabbim

Anketa Czech Open Source 2010 byla uzavřena a již jsou známy výsledky. Celkovým vítězem byl zvolen Jabbim. Hlasování proběhlo na dvou úrovních v kategoriích akce, osobnost, projekt, software, firma a blog, přičemž hlasování se zúčastnila široká veřejnost a odborná porota. 

Výsledky COS 2010

Kategorie Veřejnost Porota
Software     FreeRapid Downloader Jabbim klient
Projekt     Jabbim.cz Ubuntu.cz
Akce     LinuxExpo LinuxExpo
Osobnost     Jan Pinkas Ivan Bíbr
Blog     PHP triky Tady je Svaťasovo
Firma     Seznam.cz Novell
 
 
 

Květen 2010 | Liferay IDE 1.0

Od začátku února již víme, že má Liferay v plánu zvýšit podporu vývoje pomocí IDE (vývojové prostředí, obvykle grafické). Nyní již známe přesné podrobnosti a datum vydání.

O co konkrétně jde? Jedná se o vylepšení Liferay SDK (podpůrný nástroj pro vývoj), které bude možné jednoduše nainstalovat jakožto plugin do Eclipse (od verze 3.5) a tím urychlit a zefektivnit vývoj. Díky tomuto prostředí bude možné importovat a dále vyvíjet existující SDK projekty (pluginy typu portlet, hook a ext). Také bude možné převést existující „webové projekty“ do podoby Liferay pluginu.

Díky integraci s Eclipse bude k dispozici debug mode, hot deploy a JSP debugging. IDE bude navíc obsahovat průvodce pro vytváření Liferay plugin a automatické doplňování kódu při používání Liferay taglib knihoven.

Všechny výše zmíněné výhody Liferay IDE 1.0 by měly být k dispozici již od 12. května 2010.

 
 
 

Duben 2010 | Česká lokalizace pro Liferay 6.0

Tým Baader Computer pro vás opět připravil českou lokalizaci portálu Lifeary. V nové verzi přibylo více než 350 řetězců. Odkaz ke stažení se nachází v návodu, který se Vám může hodit zejména pro testování nočních sestavení, které tým Liferay v nedávné době zpřístupnil.

 
 
 

Březen 2010 | Český Open Source 2010


Czech Open Source 2010

Zpravodajský server root.cz 15. března odstartoval již pátý ročník ankety Czech Open Source. Do 16. května máte možnost hlasovat v šesti kategoriích: akce, osobnost, projekt, software, blog a firma.

 
 
 

Únor 2010 | SLMA studie: marketéři nesledují ROI pomocí CRM systémů

Začátkem února 2010 byly oznámeny výsledky studie Sales Lead Management Study za rok 2009, v které bylo zjištěno, že pouze 14,6% marketérů sleduje návratnost investic (ROI) pomocí nástrojů pro automatizaci obchodních činností (SFA) a nástrojů pro řízení obchodních činností (CRM). Dále pak že 20,5% marketérů sleduje tento ukazatel jinak, než pomocí SFA/CRM systémů, a nakonec že 64,9% marketérů nesleduje ROI vůbec.

Na otázku zda jsou s CRM/SFA systémy, s kterými pracují, spokojeni, odpověděla více než polovina respondentů negativně. V detailu to znamená, že při hodnocení na stupnici od 1 (nanejvýš nespokojen) do 10 (nanejvýš spokojen), 85% dotazovaných hodnotilo 7 a méně a 55,9% hodnotilo 5 a méně.

Průzkum byl proveden se 170 respondenty v průběhu roku 2009, z čehož bylo 48,8% výkonných ředitelů, 27,1% provozních ředitelů a 24,1% ředitelů prodeje a marketingu.

Ze studie je možné vyvozovat závěr, že firmy budou do rozvoje CRM systémů v následujícím období nadále investovat.

Zdroje:

 
 
 

Leden 2010 | Nová verze české lokalizace pro Liferay 5.2.3

 Tým Baader Computer vydal novou verzi českého překladu. Byla opravena kódová stránka a upraveno několik výrazů. Odkaz ke stažení se nachází v návodu.